
Kötelező tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás
Kötelező tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás
Kötelező 2025. Január 15-től
A 2024. október 1.-töl megjelent új kormányrendelet [284(2024 (IX.30.)] megváltoztatta a tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítások követelményeit.
Az új felelősségbiztosítás megkötése 2025.01.15-i kezdettel kötelező mind a tervezők, mind a kivitelező vállalkozások számára.
A jogszabályi háttérről részletesen az alábbiakban olvashat:
- 191/2009. (IX. 15.) Korm. Rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről: https://njt.hu/jogszabaly/2009-191-20-22.43
- 266/2013. (VII. 11.) Korm. Rendelet az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről
- 2023. évi C. (68. §) törvény a magyar építészetről: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2300100.tv
Kiknek kötelező az új felelősségbiztosítás?
Építész tervezőknekA tervező a tervezési szerződésben vállalt valamennyi tervezői szolgáltatás körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. Ez a biztosítás, minden építészet és műszaki tervező számára kötelező.
Ilyen típusú biztosítás hiányában NEM végezhetnek tervezői tevékenységet.
Milyen vállalkozások tartoznak ide?Minden olyan építészeti-műszaki tervezői tevékenységet végző személy (pl. egyéni vállalkozó, jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet), aki a hatályos magyar jogszabályok szerint a tevékenység folytatására jogosult.
Építőipari kivitelezőknekAz építőipari vállalkozó kivitelező, fővállalkozó vagy alvállalkozó az általa vállalt építőipari kivitelezési tevékenység körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni.
Ilyen típusú biztosítás hiányában NEM végezhetnek kivitelezői tevékenységet.
Milyen vállalkozásra vonatkozik? Az az építőipari kivitelezési tevékenységet üzletszerű gazdasági tevékenységként végző vállalkozó, amely vagy aki a kivitelezői láncolatban elfoglalt helye és szerződés szerinti pozíciója alapján fővállalkozó kivitelező, megrendelő vállalkozó kivitelező vagy alvállalkozó kivitelező lehet.
Mire nyújt fedezetet az új felelősségbiztosítás?
Építészeti és műszaki tervezők felelősségbiztosítás
1) A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania a tervezési szakmai előírások, szabályok és a tervezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan – személyi sérüléses és dologi – károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra, mely károk megtérítéséért a tervező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik.
(2) A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított tervezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint a tervezői szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, melyekért a biztosított tervezőt kártérítési felelősség terheli.
Forrás: MAGYAR ÉPÍTÉSZ KAMARA TERVEZŐI FELELŐSSÉGBIZTOSÍTÁS (2024.10.10. HÍREK)
Építőipari kivitelezők felelősségbiztosítása
(1)A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan – személyi sérüléses és dologi – károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra, mely károk megtérítéséért a vállalkozó kivitelező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik.
(2) A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, alamint az építőipari kivitelezői tevékenység és szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, amelyekért a biztosított vállalkozó kivitelezőt kártérítési felelősség terheli.
Forrás: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
A tervező és kivitelező vállalkozásokat nyilvántartó területi kamarák legalább évente egyszer kötelesek ellenőrizni, hogy a vállalkozások rendelkeznek-e felelősségbiztosítással. Ha nem, akkor eltilthatják a vállalkozást a tevékenység folytatásától.
A jogszabály szerint a biztosítók is kötelesek tájékoztatni a fenti kamarákat a felelősségbiztosítási szerződések megszűnésének tényéről és időpontjáról a szerződés megszűnését követő 15 napon belül.
Építészeti és műszaki tervezők esetén az ellenőrzést a Magyar Építész Kamara és Magyar Mérnöki Kamara jogosult elvégezni.
Építőipari kivitelezők esetén az ellenőrzést a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara jogosult elvégezni.
Nem tudja, hogy Önre vonatkozik -e a kormányrendelet?
Miért engem választanak ügyfeleim?
A szerződés teljes érvényességi ideje alatt partneri együttműködést kínálok. A szerződés teljes érvényességi ideje alatt végig kapcsolatban maradunk, értesítem a szerződéseit érintő változásokról, segítek kárügyintézésben, asszisztálok és elvégzem az ezzel összefüggő adminisztrációkat. Aktuális és jövőbeni, kérdései, felmerülő igényeid okán, örömmel állok további rendelkezésére
- 39% - 49% kedvezmény a díjból
- Gyors, azonnali szerződéskötés online
- Teljeskörű ügyintézés
- Kötvényszám azonnal
- Ingyenes tanácsadás telefonon
- Partneri együttműködés a szerződés teljes érvényességi ideje alatt
Gyors ajánlat átadás telefonon és online
Gömöry Zsuzsanna Zsófia vagyok, a Generali Biztosító prémium biztosítási tanácsadója
- Több mint 1000 ügyfél engem választott
- 1989 óta dolgozom biztosítási és pénzügyi tanácsadóként
- 2008 óta vagyok a Generali prémium biztosítási és pénzügyi tanácsadója és biztosításközvetítő partnere.
- több, mint 1500 szerződést kezelek
Kösse meg velem az új kötelező biztosítását.